TMI Facebook TMI Twitter TMI Linkedin TMI Google TMI RSS

Téma měsíce

Společnost Fatra pokračuje v realizaci výstavby nové válcovny. Od listopadové prohlídky staveniště se mnohé změnilo a některé budovy, které byly zatím jen v projekčních plánech, již mají pevné základy...

TOP Produkt

Dokonalé síťové propojení strojů a strojních celků a dosažení úplné transparentnosti celého životního cyklu výrobků jsou nanejvýš důležitými úkoly nadcházející éry v průmyslu.

Video

Pátý ročník konference, která tradičně probíhá v Olomouci, se letos poprvé koná v Praze (společně s LABOREXPO 2017). Cílem akce je posílit konkurenceschopnost firem v potravinářském a farmaceutickém...

Katalog

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Štětkova 1638/18
14000 Praha 4
tel. +420739552216

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Události

Technology Days 2019
2019-06-17 - 2019-06-20
Místo: Výstavní a společenské centrum IDEON, Pardubice
Moderní technologie ve farmacii
2019-09-25
Místo: Brno

České plastikářství se již také vydalo na cestu Průmyslu 4.0

Předeslal to již uznávaný veletrh K2016 a konference o aktuálních trendech v plastikářství trend potvrdila také pro český trh. Výroba plastikářských a gumárenských dílů se svorně s jinými odvětvími hlásí k aktuálním změnám ve výrobě.

Zatímco veletrh K2016 se těšil abnormálnímu zájmu ze strany vystavovatelů a návštěvníků, menší, avšak stejně ušlechtilé cíle si kladl další ročník setkání s názvem Automatizace, modernizace a údržba v plastikářském průmyslu. Jeho druhé dějství opět zajistila společnost Trade Media International, která dne 23. listopadu 2016 se svým programem navštívila otrokovický hotel Atrium.


Trendy velí k chytřejší výrobě

Úvod semináře, kterého se ve finále zúčastnilo více než šest desítek zástupců trhu, symbolicky odstartoval Miroslav Černý ze Svazu plastikářského průmyslu České republiky. V samotném úvodu obšírné přednášky dostál názvu vstupu a představil pět základních trendů v plastikářském průmyslu. „Mezi trendy ovlivňující plastikářství lze určitě zařadit reverzní inženýrství,“ uvedl Černý a pokračoval ve výčtu: „Vidět je dále také vzestup výroby přesných dílů či akceleraci požadavků na díly pro elektrotechniku. Často se také doslechneme o možnostech rozvoje aditivní výroby, tedy 3D tisku. V největší míře však trend směřuje k zajištění chytřejší výroby produkující chytré výrobky.“

Právě s posledním bodem souvisí často skloňovaný přechod k pojetí výroby kompatibilní s prvky Průmyslu 4.0. Opět se tak nabízela malá paralela na plastikářské „káčko“ (veletrh K2016, poznámka redakce). I zde se jako hlavní trend na výstavních plochách zařadily ukázky s pomyslnou nálepkou „Připraveno pro Průmysl 4.0“.

O to zajímavější byla následující přednáška v podání zlatého partnera celého setkání, společnosti Compas Automatizace. Dostupné technologie pro efektivní výrobu v plastikářském průmyslu, jak vhodně pojmenovala společnost svůj vstup do programu, představuje právě řešení COMES z dílny firmy. „Dnes často slyšíme o nutnosti přejít na výrobu kompatibilní s Průmyslem 4.0. Problém však je, že si společnosti často toto řešení nedovedou představit v praxi,“ uvedl Vlastimil Braun ze společnosti Compas Automatizace, který dále na představení unikátního softwarového řešení společnosti chtěl ukázat výhody komplexního pojetí automatizace. „Softwarová podpora je při snaze zavádět Průmysl 4.0 do praxe klíčová. Troufám si říct, že náš produkt, který jsme vyvíjeli daleko dříve, než dostala současná revoluce své jméno, je ideálním řešením, jak moderního pojetí výroby dosáhnout,“ uvedl mimo jiné Braun, který část své prezentace ponechal také praktickému užití pro oblast řízení, ale i zvyšování OEE a práci údržby.


Plastům se stýská po lidech

Také druhá partnerská přednáška se podívala do praxe plastikářské výroby, přičemž se nejvíce vzhlédla u názvu akce věnované oblasti údržby. Pavel Herman, představitel společnosti KESAT, se zaměřil zejména na rekonstrukce a modernizace strojů na tváření plastů. Ještě než však program utekl do své „údržbářské“ pasáže, ukázal řečník také zajímavé realizace firmy KEBA, která je většinovým vlastníkem společnosti. Řídicí technika firmy je využívána například pro řízení robotů, kteří jsou aktuálně hojně užívání například při nahrazování dřívějšího ručního broušení a leštění. „Nejsou lidi, to je ve zkratce důvod, proč se nám na trhu toto řešení daří nasazovat,“ vysvětloval Herman, který nesouhlasil s tvrzením, že by šlo o vytlačování lidské práce z výroby. Ve větší míře by se tuzemský trh také měl věnovat komplexní modernizaci a automatizaci, protože i z interních prodejů lze vyčíst, že osazování asijských závodů automatizační technikou má daleko razantnější pojetí.

A nebyl jediný, kdo se toho dne zamýšlel nad nedostatkem pracovníků ve výrobě. Při provozu, údržbě a opravách vstřikovacích forem se s tímto problémem setkává také další řečník, konkrétně Lubomír Zeman ze společnosti Plast Form Service.  „Staří nástrojáři odešli a popravdě moc toho těm nastupujícím nepředali. A co hůř, těch mladých ani zdaleka není tolik,“ posteskl si Zeman. V kombinaci s potřebou větší flexibility nástrojáren, která vychází z trendu masové individualizace, je opravdu potřeba věnovat pozornost modernizaci a hlavně efektivním nástrojů do výroby.


Moderní nástroje pro plastikářskou výrobu (4.0)

Také odpolední část programu se od tématu Průmyslu 4.0 nedokázala odpoutat. Zatímco společnost UNIS se snažila možnosti implementace MES systému ukázat na několika případových studiích, známý výrobce strojů pro plastikářský průmysl, firma ENGEL, si vystačila s prezentací novinek, které definitivně odráží potřeby současné průmyslu.

V samotném závěru akce firma Lapp Kabel informovala o šíři své nabídky. „Ano, jsme mimo plastikářský průmysl, ale rozhodně do něj patříme,“ konstatoval Matěj Jurásek, když zakončil svou případovou studii efektivních dodávek kabelů do společnosti Konštrukta Industry a. s.

Pomyslnou, ale i doslovnou, třešničkou na dortu se pak stala přednáška společnosti Plantyst. Vztah mezi daty a rytmem ve výrobě totiž existuje. A jak se říká, ani nejchytřejší data nedokáže vyhodnotit člověk, který řekněme tak chytrý není. Zvlášť pokud neumí pracovat se svým týmem a data nejen správně analyzovat, ale také uplatnit dále v praxi.

Automatizace, modernizace a údržba má slovy pořadatelů i účastníků jednoznačně v tuzemských platiskářských provozech místo. I proto se téma pravděpodobně vrátí v nabídce vydavatelství Trade Media International. Uvidíme, zda již průmysl neuteče někam do koutů 5.0…

Výkon pro bezpečnost - samos® PRO COMPACT

Výkonné kontroléry nové generace samos®PRO COMPACT jsou dalším členem portfolia bezpečnostních produktů společnosti Wieland Electric. Se svojí šířkou pouhých 45 mm se tyto kontroléry hodí k...