TMI Facebook TMI Twitter TMI Linkedin TMI Google TMI RSS

Téma měsíce

Mnoho lidí aktivně činných na průmyslovém trhu často dává rovnítko ve vztahu Průmysl 4.0 a digitalizace. Pokud bychom se zde pustili do hlubší polemiky, zjistili bychom, že tak jednoduché to úplně...

TOP Produkt

Společnosti Rockwell Automation a McRae Integration společně vyvinuly řešení FactoryTalk Brew pro velké pivovary.

Video

Pátý ročník konference, která tradičně probíhá v Olomouci, se letos poprvé koná v Praze (společně s LABOREXPO 2017). Cílem akce je posílit konkurenceschopnost firem v potravinářském a farmaceutickém...

Katalog

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Štětkova 1638/18
14000 Praha 4
tel. +420739552216

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Události

Digitální výroba 2019
2019-05-14 - 2019-05-16
Místo: Brno
Digitální logistika 2019
2019-05-14
Místo: Hotel Avanti, Brno
Mezinárodní vodohospodářská výstava Vodovody-Kanalizace 2019
2019-05-21 - 2019-05-23
Místo: Praha, Letňany - nová hala 3 a 4

Potravinářská firma: roční úspory více než 27 000 eur

U velkého potravinářského výrobce ušetří použití ložisek s technologií mazání Molded-Oil na hlavním dopravníku přípravny v pekařském provozu více než 27 000 euro ročně. Výrobce dříve musel přibližně každých šest týdnů řešit selhání ložiska. Každý rok muselo být po poruše nebo preventivně vyměněno přibližně 36 ložisek, což způsobovalo výrazné odstávky a ztráty výroby.

Ve vysoce konkurenčním světě potravinářské výroby, kde je velký tlak na snižování nákladů, byla tato situace dlouhodobě neudržitelná; proto bylo rozhodnuto hledat dodavatele odolnějších ložisek. V rámci této iniciativy byl povolán na pomoc také inženýr firmy NSK, podílející se na programu Added Value Programme, AIP, aby doporučil své řešení. Šetření společnosti NSK určilo, že ložiska selhávala v důsledku nedostatku maziva a proniknutí vody a pevných částeček do nitra ložisek.

Po skončení šetření doporučila společnost NSK, aby zde byla na zkoušku použita ložiska Molded-Oil, a prokázal se tak jejich přínos ke zlepšení spolehlivosti. Při zkouškách, které trvaly více než dva roky, nebylo zaznamenáno ani jedno selhání ložisek. To jednoznačně dokazuje významné prodloužení průměrné životnosti ložisek z původních pouhých šesti týdnů. Prodloužení životnosti zabraňuje ztrátám výroby při odstávkách a klientovi přináší výrazné úspory a zvýšení produktivity práce.

Technologie mazání Molded-Oil byla firmou NSK vyvinuta proto, aby přinesla výrazné zlepšení technických parametrů ložisek, zejména jejich spolehlivosti, a umožnila bezúdržbový provoz. Ložiska Molded-Oil používají ke svému mazání olejem nasycenou polyolefinovou pryskyřici. Ačkoliv i jiní výrobci ložisek používají podobný způsob mazání, materiál používaný v ložiscích Molded-Oil od NSK obsahuje o více než 50 % větší objem oleje než konkurenční materiály.

Ložiska Molded-Oil používají patentované lubrikační médium speciálně vyvinuté pro použití v oblastech s vysokými požadavky na hygienu, jako je potravinářský průmysl. Mazivo ložisek Molded-Oil je z média uvolňováno postupně. To zajišťuje dlouhodobou dodávku potřebného množství maziva pro ložisko a přitom snižuje riziko úniku maziva z ložiska. Ložisko se tak otáčí velice hladce a jakákoliv kontaminace okolí způsobená mazivem z ložiska je vysoce nepravděpodobná.

Technické parametry materiálu zaručují konzistentní uvolňování maziva, které závisí na teplotě, takže čím více tepla ložisko generuje, tím více maziva se uvolňuje. Ložiska používající mazání Molded-Oil jsou řešením také pro případ, kde může dojít ke ztrátám maziva vniknutím vody do ložiska.

NSK nabízí s tímto způsobem mazání standardní kuličková ložiska se zvýšenou únosností, soudečková ložiska a kuželíková ložiska s vnitřním průměrem do 110 mm. Pro aplikace, kde se vyskytuje korozivní prostředí, nebo pro potravinářská zařízení jsou vyráběna ložiska v provedení z korozivzdorné oceli.

Valivá ložiska jsou ve strojích a zařízeních v potravinářském průmyslu jednou z klíčových komponent a jejich spolehlivost a životnost má výrazný vliv na udržení provozních nákladů pod kontrolou. Navíc, jak se zrychluje tempo vývoje ložisek, nachází se stále více příležitostí k tomu, aby ložiska hrála ještě větší roli při snižování celkových nákladů na potravinářská zařízení. Toho se nedosahuje dodáváním levnějších komponent, ale použitím nejnovějších materiálů a způsobů těsnění a mazání, které umožňují zlepšit konstrukci strojů a snižují náklady na údržbu.

www.nskeurope.cz

Výkon pro bezpečnost - samos® PRO COMPACT

Výkonné kontroléry nové generace samos®PRO COMPACT jsou dalším členem portfolia bezpečnostních produktů společnosti Wieland Electric. Se svojí šířkou pouhých 45 mm se tyto kontroléry hodí k...