TMI Facebook TMI Twitter TMI Linkedin TMI Google TMI RSS

Téma měsíce

Mnoho lidí aktivně činných na průmyslovém trhu často dává rovnítko ve vztahu Průmysl 4.0 a digitalizace. Pokud bychom se zde pustili do hlubší polemiky, zjistili bychom, že tak jednoduché to úplně...

TOP Produkt

Společnosti Rockwell Automation a McRae Integration společně vyvinuly řešení FactoryTalk Brew pro velké pivovary.

Video

Pátý ročník konference, která tradičně probíhá v Olomouci, se letos poprvé koná v Praze (společně s LABOREXPO 2017). Cílem akce je posílit konkurenceschopnost firem v potravinářském a farmaceutickém...

Katalog

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Štětkova 1638/18
14000 Praha 4
tel. +420739552216

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Události

Technical Computing Camp 2019
2019-09-05 - 2019-09-06
Místo: Hotel Fontána, Brněnská přehrada
Moderní technologie ve farmacii
2019-09-24
Místo: Brno

Kovosvit MAS na tradičních Zákaznických dnech představil novinky ze své produkce a poodhalil plány na rok 2018

V roce 2018 je hlavním cílem Kovosvitu MAS navázat na výrobní i obchodní úspěchy, které tradiční podnik ze Sezimova Ústí pomohly vyvést z nelehké situace. Letos Kovosvit plánuje mírný růst obratu i zisku. U příležitosti Zákaznických dnů představil několik novinek ze své produkce. V první řadě jde o zásadní inovaci vertikálního obráběcího centra MCU700, kterou si mohli návštěvníci prohlédnout na montáži přímo ve výrobní hale. Produkčním soustruhem SP430 s robotizovaným pracovištěm se například prezentovala úspěšná divize MAS Automation. 

„Investice v letošním roce dosáhnou téměř padesáti milionů korun. Primárně se zaměřujeme na nové projekty obrábění a na novinky v naší produkci, abychom každý rok byli schopní uvolňovat na trh novinky a inovace. Samozřejmě, jak nám dovolí situace ve firmě,“ říká Libor Kuchař, generální ředitel Kovosvitu MAS, a dodává: „Už od čtvrtého kvartálu minulého roku se nám daří ve výrobě i v ochodu, pokud současný trend vydrží, je reálné, že se nám podaří splnit obchodní plán, který je nastaven na obrat ve výši 1,5-1,6 miliardy korun při zisku na úrovni 50 milionů korun.“ 

Na výši obratu Kovosvitu MAS se zhruba z jedné pětiny podílí slévárna. V jejím čele stanul přednedávnem Miroslav Chmiel, který prostředí slévárny ze svého dřívějšího působení v Kovosvitu dobře zná. Také on má s provozem velké ambice. Prvním cílem je meziročně zdvojnásobit produkci tvárné litiny, po které je na trhu stále větší poptávka a podnik při její produkci dosahuje vyšších marží, než je tomu v případě šedé litiny. Zároveň čekají dlouhodobě podfinancovaný provoz slévárny investice ve výši dvaceti milionů korun. Ta největší, do nové lakovny, již aktuálně probíhá. 

Novinky z produkce Kovosvitu

Kovosvit MAS u příležitosti zákaznických dnů představil zásadní inovaci svého tradičního vertikálního obráběcího centra MCU700. Zásadní novinkou je, že se konstruktérům firmy podařilo integrovat do zadní části stroje rozváděč, čímž došlo ke zmenšení zástavbového prostoru stroje. Stroj je osazen také novým ovládacím panelem, dále došlo například k optimalizaci některých pohonných jednotek. Stroj byl během Zákaznických dnů k dispozici na montáži ve výrobní hale. 

Druhou novinkou je stroj MCV800 v provedení Clever. Toto tříosé obráběcí centrum v provedení Quick prezentoval Kovosvit poprvé v minulém roce na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně, odtud šel přímo na testování k zákazníkovi, do vlašimské firmy Viking Mašek. „MCV800Clever využívá úplně stejnou kostru, stejnou tuhost jako stroj MCV800Quick, ale zákazníci jej získají za výhodnějších podmínek díky nižším požadavkům na pohony stroje,“ vysvětluje Petr Heinrich, technický ředitel Kovosvitu MAS. 

Tento stroj je v současné době v obou provedeních zařazen do sériové výroby. Již byla podepsána řada kontraktů a vzhledem k tomu, že první pololetí je celá produkce vyprodaná, je zřejmé, že půjde o nosný produktu Kovosvitu MAS.

Novinkou, která zatím na uvedení na trh čeká, je pětiosé vertikální obráběcí centrum MCU450, které bylo rovněž poprvé představeno na loňském brněnském veletrhu. Tento stroj je také u zákazníka, na Západočeské univerzitě v Plzni a aktuálně na něm specialisté ve spolupráci s Kovosvitem a se společností Siemens testují mikroobrábění, konkrétně tělesa hodinek z mosazi. 

Jiří Česánek z Katedry technologie obrábění Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni stroj hodnotí po několikaměsíčním testování velmi pozitivně a podle jeho slov je plně funkční a je možné jej zařadit do výroby. „MCU450 je typickým obráběcím centrem vhodným například pro nástrojárny. Pro firmy, kde se vyrábějí tvarově složitější dílce a kde je potřeba dosáhnout velmi přesného obrábění. Jeho výhodou je, že umožňuje u pětiosého obrábění současný plynulý provoz ve všech pěti osách oproti řadě jiných strojů, kde je možno obrábět současně například ve třech osách,“ popisuje Jiří Česánek.

Hlavním tématem technického rozvoje pro rok 2018 je dokončení vývoje generačně nového soustružnického centra. Tuto novinku představí Kovosvit MAS v rámci své expozice na Mezinárodním strojírenském veletrhu Brno. Konstruktéři při vývoji soustružnického centra zapracovali zejména na ergonomii, jeho výkonových parametrech, zástavbových rozměrech a věnovali se také uživatelskému komfortu obsluhy. Vedení Kovosvitu MAS proto pevně věří, že stroj naváže na velice úspěšnou tradici soustružnických strojů. 

Obchod nachází nové příležitosti

Kovosvit MAS se tradičně soustřeďuje převážně na domácí trh, za který považuje Českou a Slovenskou republiku. Zde generuje téměř polovinu tržeb. V letošním roce se firma soustředí na silnější expanzi na Slovensko, kde zdvojnásobila tým obchodníků. „Hodně si slibujeme též od Polska, kde máme dceřinou společnost. Ta v letošním roce oslavila deset let existence,“ připomíná generální ředitel Libor Kuchař. 

Kovosvitu se ale stále více daří též na silně konkurenčních trzích Evropské unie. Tam například prodal stroje francouzské firmě Safran, která je mimo jiné dodavatelem Airbusu a rovněž spoluvlastníkem společnosti Ariane Group, výrobce evropských raket. Kromě Francie dodává Kovosvit do Španělska, Itálie, Portugalska, Německa, do pobaltských zemí či na Balkán, kde loni prodal první stroje do Srbska a slibně se rozjíždějí příležitosti v Rumunsku. 

„Mimo Evropskou unii jsme po dlouhé době prodali stroje do Turecka, kde spatřujeme velký potenciál. Aktuálně řešíme obchodní příležitost v Číně a máme objednávky z Indie,“ popisuje Daniel Horský, obchodní ředitel Kovosvitu MAS, s tím, že v případě vzdálenějších trhů jde vesměs o dodávky těch nejsofistikovanějších strojů z produkce firmy. 

Tradiční Zákaznické dny přilákaly během dvou dnů řádově šest stovek zákazníků firmy Kovosvit MAS, odborné veřejnosti i zástupců médií. Kromě uvedených novinek mohli v showroomu firmy vidět v minulém roce představený stroj WeldPrint, který kombinuje 3D tisk z kovu s obráběním v jednom pracovním prostoru. Stroj WeldPrint byl na brněnském veletrhu oceněn zlatou medailí. Prezentovala se též divize MAS Automation. Zájemci se mohli zúčastnit kromě prezentací též prohlídek provozu. 

Velkou pozornost návštěvníků vyvolaly též záběry z mikroobrábění na stroji MCU450 natočené přímo na Západočeské univerzitě v Plzni.

Výkon pro bezpečnost - samos® PRO COMPACT

Výkonné kontroléry nové generace samos®PRO COMPACT jsou dalším členem portfolia bezpečnostních produktů společnosti Wieland Electric. Se svojí šířkou pouhých 45 mm se tyto kontroléry hodí k...