TMI Facebook TMI Twitter TMI Linkedin TMI Google TMI RSS

Téma měsíce

Společnost Fatra pokračuje v realizaci výstavby nové válcovny. Od listopadové prohlídky staveniště se mnohé změnilo a některé budovy, které byly zatím jen v projekčních plánech, již mají pevné základy...

TOP Produkt

Společnosti Rockwell Automation a McRae Integration společně vyvinuly řešení FactoryTalk Brew pro velké pivovary.

Video

Pátý ročník konference, která tradičně probíhá v Olomouci, se letos poprvé koná v Praze (společně s LABOREXPO 2017). Cílem akce je posílit konkurenceschopnost firem v potravinářském a farmaceutickém...

Katalog

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Štětkova 1638/18
14000 Praha 4
tel. +420739552216

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Události

Moderní technologie v energetice
2019-05-28
Místo: Hotel Avanti, Brno
Fórum kvality
2019-05-28 - 2019-05-29
Místo: Holiday Inn, Žilina
Národné fórum údržby 2019
2019-05-28 - 2019-05-29
Místo: Hotel PATRIA, Vysoké Tatry

Universal Robots: Lehké kolaborativní roboty v potravinářství

Skládají vejce, skenují čárové kódy, sypou housky a balí potraviny do kartonů: lehké roboty mění styl výroby. Bok po boku s lidskými pracovníky vykonávají tato snadno použitelná a konkrétním podmínkám flexibilně přizpůsobitelná robotická ramena monotónní a fyzicky náročnou práci. Automatizace prostřednictvím spolupráce lidí a robotů je inovací, kterou mohou s efektivním vynaložením nákladů provést i malé a středně velké podniky. V potravinářském průmyslu usnadňuje tato inovace působení na velmi nestabilních trzích při současném zachování globální konkurenceschopnosti.

Kdo chce při zachování kvality vyrábět rychleji, precizněji a navíc i flexibilněji, jasně vidí potřebu interních změn. Podmínky mezinárodní konkurence vyžadují přechod na efektivnější výrobní procesy. Tam, kde je problémem nedostatek kvalifikovaných pracovních sil nebo rostoucí výrobní náklady, hledají podniky řešení udržitelné optimalizace. Stále větší počet firem se přitom rozhodne pro nasazení lehkých kolaborativních robotů.

Pomocná ruka ve výrobě

Ten, kdo o průmyslových robotech uvažuje jako o stovky kilogramů těžkých kolosech, které mohou být provozovány pouze za drahými a rozměrnými ochrannými klecemi, se mýlí. Přestože na počátku tisíciletí skutečně mohly roboty takto vypadat, již několik let je na trhu jejich alternativa v podobě malých a lehkých robotů, které lze velmi rychle nasadit do výrobního procesu. Robotická ramena, jako jsou UR3, UR5 a UR10 dánského výrobce Universal Robots, splňují dnešní požadavky na efektivitu a bezpečnost. Šestiosé roboty s kloubovým ramenem jsou po celém světě vyžívány v řadě průmyslových odvětví, například pro přemisťování produktů nebo při dílčích operacích během balení. 

Jelikož lze robotická ramena na jejich rozhraních opatřit různými nástroji podle individuálních požadavků, jsou myslitelné všechny různé způsoby nasazení. Takže například čistí plastové Euro přepravky, pomáhají při paletizaci nebo posypávají a potírají výrobky z těsta solí, olejem a cukrovým roztokem. Po vybavení kamerami a odpovídajícím rozpoznávacím softwarem mohou roboty samostatně třídit zboží nebo rozpoznávat různé značky, podle kterých jsou řízeny jejich další pohyby.

Infobox: Universal Robots vyvíjí a prodává flexibilní a nákladově efektivní průmyslové roboty. Firma se sídlem v dánském Odense, byla v roce 2005 založena s jasným cílem, zpřístupnit robotickou techniku i malým a středně velkým průmyslovým podnikům. První robotická ramena od Universal Robots se začala prodávat v roce 2009. Celosvětově působící síť více než 200 obchodních partnerů dnes prodává roboty ve více než 50 zemích světa. Poté, co v roce 2014 zvýšila firma Universal Robots svůj obrat v porovnání s předchozím rokem o 70 procent a byla schopna zdvojnásobit svůj zisk, převzala v červnu 2015 dánského výrobce robotů za 285 milionů dolarů americká společnost Teradyne.

Výkon pro bezpečnost - samos® PRO COMPACT

Výkonné kontroléry nové generace samos®PRO COMPACT jsou dalším členem portfolia bezpečnostních produktů společnosti Wieland Electric. Se svojí šířkou pouhých 45 mm se tyto kontroléry hodí k...