TMI Facebook TMI Twitter TMI Linkedin TMI Google TMI RSS

Téma měsíce

Netradiční počítačový model, který analyzuje chod spalovny a na základě naměřených dat zefektivňuje plánování výroby energie, vyvinula výzkumná skupina z Ústavu procesního inženýrství Fakulty...

TOP Produkt

Evropské Aplikační centrum svařování a dělení materiálu jednotky ABB Robotika v České republice vyrobilo pětistou robotickou buňku FlexArc.

Video

Pátý ročník konference, která tradičně probíhá v Olomouci, se letos poprvé koná v Praze (společně s LABOREXPO 2017). Cílem akce je posílit konkurenceschopnost firem v potravinářském a farmaceutickém...

Katalog

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Štětkova 1638/18
14000 Praha 4
tel. +420739552216

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Události

Infotherma 2018
2018-01-22 - 2018-01-25
Místo: Černá louka 3235, Pavilon A, Ostrava
Diago 2018
2018-01-30 - 2018-01-31
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Trendy v robotizaci a automatizaci
2018-01-31 - 2018-02-01
Místo: Brno, hotel Avanti

Revoluce v automatizaci

Pneumatická technika je svou podstatou z pohledu uživatele jednoduchá technologie. Nyní se stává ještě jednodušší, univerzálnější a více přizpůsobivou: zbrusu nový výrobek Festo Motion Terminal VTEM katapultuje pneumatickou techniku do éry průmyslu 4.0 ‒ s aplikacemi, které dokáží nahradit přes 50 jednotlivých součástí. To vše je umožněno nejnovějším vývojem v oblasti piezotechnologie a softwaru.


Stejně jako chytré telefony postavily před deseti lety trh mobilních komunikací obrazně na hlavu, Motion Terminal Festo obrátí vzhůru nohama zaběhnuté postupy v automatizační technologii a je připraven do tohoto oboru přinést zásadní revoluci. Nová metoda integrace funkcí – v kombinaci se softwarovými aplikacemi – zjednoduší celý řetězec výroby hodnot, protože vystačí s jediným druhem výrobku. Pod poněkud konzervativním zevnějškem s klasickým vzhledem Festo se skrývá rafinovaná technika ve spojení s nejmodernějšími informačními technologiemi.

Skutečný průmysl 4.0
Piezotechnologie, integrované snímače polohy a tlaku společně s ovládáním prostřednictvím aplikací na řízení pohybu otevírají nové perspektivy pro výrobce strojních zařízení a technologických celků. Díky sloučení mechaniky, elektroniky a softwaru v Motion Terminal Festo se z pneumatického výrobku stává skutečný výrobek pro průmysl 4.0 umožňující přizpůsobivou výrobu. Změny pneumatických funkcí a přizpůsobení se novým formátům je řízeno změnami parametrů prostřednictvím aplikací. Integrované inteligentní snímače pro regulaci, diagnostiku a úlohy se samočinným učením se šetří další součásti.


Aplikace na řízení pohybu

Při uvedení terminálu VTEM na trh bude prostřednictvím aplikací na řízení pohybu k dispozici deset funkcí: od základní volby funkce ventilu až po energeticky efektivní řízení pohybů a od proporcionálních funkcí až k diagnostice úniků. Co však tyto schopnosti činí tak mimořádnými, je skutečnost, že pro vše se používá jediný typ ventilu. Díky rychlému přiřazení nových funkcí prostřednictvím aplikací mohou vývojáři strojů vytvořit základní typ stroje a teprve dodatečně jej vybavit podle požadavků zákazníka různými funkcemi a vlastnostmi danými aplikacemi. Vývoj dalších aplikací je jen otázkou času, jejich počet je prakticky neomezený.

Funkce definované prostřednictvím softwaru v sobě nesou ještě další doplňující výhodu v podobě ochrany proti neoprávněným zásahům a ochrany vlastního know-how, neboť zvenku nelze rozeznat, jaké funkce, kdy a s jakými parametry daný ventil vykonává. Také údržba je jednodušší, neboť dlouhé seznamy náhradních dílů jsou věcí minulosti.


Ryzí energetická efektivita
O úspory energií během provozu se postarají speciálně vyvinuté aplikace a funkce diagnostiky netěsností. Svou úlohu však hraje také energeticky úsporná piezotechnologie použitá pro řízení proporcionálních ventilů.

S aplikacemi „Selectable pressure level“ (volitelná úroveň tlaku) a „ECO drive“ (pohon EKO) lze v závislosti na požadavcích úlohy snížit spotřebu vzduchu. Díky digitálně volitelné úrovni tlaku je možné omezovat sílu na úroveň v dané situaci požadovanou. ECO drive snižuje spotřebu stlačeného vzduchu na nezbytné minimum, pokud není v koncové poloze potřeba vyvíjet sílu pro stlačování nebo udržení pohonu v dané poloze. V závislosti na konkrétní aplikaci je možné dosáhnout úspory až 70 % ve srovnání se standardním provozem.


Nižší náklady a složitost
Motion Terminal Festo umožňuje vykonávat rychlé i výkonné pohyby a diagnostiku netěsností při mnohem nižších nákladech než u současných řešení. Ve srovnání s elektrickou variantou pohybu postačí například méně ovladačů, protože jedna řídicí jednotka terminálu VTEM může ovládat až osm pohybů. Nižší je spotřeba energie, až o 65 % klesají též nároky na velikost instalačního prostoru.

Ve srovnání různých technologií nabízí Motion Terminal Festo skutečně cenově výhodné alternativy pro osm různých aplikací. Namísto tří dílů - ventilu, regulátoru tlaku a tlakového snímače -  vystačíte s jediným ventilem.

Další údaje ohledně uvedení výrobku na mezinárodní trh v období 2017/2018 a videa jsou k dispozici zde: www.festo.com/vtem/cs/cms/motion-terminal.htm

Výkon pro bezpečnost - samos® PRO COMPACT

Výkonné kontroléry nové generace samos®PRO COMPACT jsou dalším členem portfolia bezpečnostních produktů společnosti Wieland Electric. Se svojí šířkou pouhých 45 mm se tyto kontroléry hodí k...