TMI Facebook TMI Twitter TMI Linkedin TMI Google TMI RSS

Téma měsíce

Společnost Fatra pokračuje v realizaci výstavby nové válcovny. Od listopadové prohlídky staveniště se mnohé změnilo a některé budovy, které byly zatím jen v projekčních plánech, již mají pevné základy...

TOP Produkt

Společnosti Rockwell Automation a McRae Integration společně vyvinuly řešení FactoryTalk Brew pro velké pivovary.

Video

Pátý ročník konference, která tradičně probíhá v Olomouci, se letos poprvé koná v Praze (společně s LABOREXPO 2017). Cílem akce je posílit konkurenceschopnost firem v potravinářském a farmaceutickém...

Katalog

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Štětkova 1638/18
14000 Praha 4
tel. +420739552216

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Události

PROMOTIC Semináře
2018-10-23
Místo: Trnava
ÚDRŽBA 2018
2018-10-24 - 2018-10-25
Místo: Liblice
PROMOTIC Semináře
2018-10-24
Místo: Praha

Průmysl 4.0: Nové technologie budou potřebovat vodu. A její efektivní využívání

Průmysl 4.0 je spojován s vývojem nových technologií, zapomíná se ovšem na nároky, které s sebou ponese jejich provoz. A na surovinu, bez níž se neobejde. Čištění a recyklace odpadních vod mají být součástí všech nových průmyslových řešení, což bude revoluční změna. Momentálně totiž velká většina českých firem vodu, která se může brzy stát nejcennější surovinou, vůbec neřeší. 

„Ani nově vyvinuté stroje či výrobní postupy se neobejdou bez chlazení, vytápění, zvlhčování, bez využívání páry, a tedy bez vody. V současné době se přitom v zemědělství a průmyslu ztrácí v obrovském množství,“ říká Miroslav Maňásek ze společnosti Aquarex Waterprofit, která se specializuje na řešení pro úpravu a management vody a podle jejíhož průzkumu s ní plýtvá plných 85 % českých firem.  

V blízké budoucnosti se situace podle všeho bude otáčet, české společnosti by měly být odpovědnější. Předpokládá to vládou schválený dokument Iniciativa Průmysl 4.0, který odkazuje na čtvrtou průmyslovou revoluci. Ten považuje dostupnost vody za jeden z největších problémů blízké budoucnosti, a zároveň předpokládá, že nakládání s touto tekutinou, její zadržování v krajině, čištění a recyklace odpadních vod budou součástí všech nových průmyslových řešení. „Pokud odpadní průmyslové vodě věnujeme dostatečnou péči, což zahrnuje hlavně její filtraci a úpravu, může být znovu využita pro celou řadu účelů,“ potvrzuje Miroslav Maňásek. 

Dohledová centra pro sledování koloběhu vody ve firmách jsou dnes spíše raritou, do budoucna by měla být využívaná mnohem častěji. Dalším přirozeným prvkem bude automatizace systémů a technologických celků, aby byla minimalizována nebo úplně vyloučena lidská obsluha. Stále větší důraz bude kladen na šetrné postupy a moderní membránové technologie nebo UV záření. Nejdůležitější však bude, aby firmy problematiku řešily komplexně. A včas, tedy už v době plánování vývoje nových technologií či postupů, nikoliv až tehdy, když se dostaví první problém. 

„Jestliže je voda ve správném množství a správné kvalitě na správném místě, jedná se o optimum,“ uvádí Miroslav Maňásek. Investice do péče o vodu se přitom rychle vrací: vynaložené dva miliony mají firmy zpět maximálně do dvanácti měsíců. V případě, že vodu neřeší, naopak tratí statisíce až miliony ročně.

www.aquarex.cz

Výkon pro bezpečnost - samos® PRO COMPACT

Výkonné kontroléry nové generace samos®PRO COMPACT jsou dalším členem portfolia bezpečnostních produktů společnosti Wieland Electric. Se svojí šířkou pouhých 45 mm se tyto kontroléry hodí k...