TMI Facebook TMI Twitter TMI Linkedin TMI Google TMI RSS

Téma měsíce

Veletrh AMPER je právem považován za jednu z nejdůležitějších akcí se zaměřením na průmyslovou automatizaci v regionu střední Evropy a proto se zde musí reprezentovat také nejlepší česká SCADA –...

TOP Produkt

Připravili jsme pro Vás přehledný web s ohřevnými prvky společnosti Amarc: www.ohrevneprvky.cz. Naleznete zde kompletní nabídku topných plášťů pro sudy a průmyslové (IBC) kontejnery i podlahové topné...

Video

Pátý ročník konference, která tradičně probíhá v Olomouci, se letos poprvé koná v Praze (společně s LABOREXPO 2017). Cílem akce je posílit konkurenceschopnost firem v potravinářském a farmaceutickém...

Katalog

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Štětkova 1638/18
14000 Praha 4
tel. +420739552216

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Události

Technical Computing Camp 2018
2018-09-06 - 2018-09-07
Místo: Hotel Fontána, Brněnská přehrada

Obchod s obráběcími stroji v roce veletrhu EMO roste

EMO Hannover 2017 je dobrou informační platformou pro zákazníky z České republiky při jejich rozhodování o investicích do průmyslu.

Příští veletrh EMO Hannover se koná 18. - 23. září 2017. Jako vedoucí světový veletrh kovoobrábění je nejvýznamnější platformou technických trendů a inovací ve výrobě. Povzbuzuje rovněž investice do obráběcích strojů, výrobních řešení a také služby pro výrobu.  Pod heslem „Connecting systems for intelligent production“ staví organizátor veletrhu EMO, Svaz německých výrobců strojů a zařízení VDW (Verein Deutscher Werkzeugmaschinenfabriken), se sídlem ve Frankfurtu nad Mohanem, do centra pozornosti vystavovatelů i návštěvníků digitalizaci a spojité výrobní systémy.  „Odborníci očekávají od propojené výroby kvantový skok ve zlepšování produktivity a konkurenceschopnosti uživatelů všech branží,“ říká Christoph Miller, ředitel odboru veletrhy ve Svazu VDW u příležitosti tiskové konference k veletrhu EMO 7. června v Praze. Podle Ch. Millera by mohl ruku v ruce postupovat i nárůst investic.

Mezinárodní spotřeba obráběcích strojů v roce 2017 opět stoupá 

Světový trh obráběcích strojů představoval v roce 2016 podle světové statistiky VDW 67,7 miliard eur. To odpovídá při počítání v eurech tříprocentnímu poklesu. Oxford Economics, britský institut pro výzkum v oblasti hospodářství, očekává v roce 2017, v roce konání veletrhu, zlepšení situace a nárůst celosvětového společenského produktu o 2,6 %.

V předcházejícím roce jeho nárůst dosahoval zatím jen 2,3 %. Průmyslová výroba má v roce 2017 stoupnout o 3,1 % a spotřeba obráběcích strojů a 3,2 %. Podle předpokladů se má čtyřprocentním nárůstem dostat Evropa opět téměř na vrchol. Země jižní Evropy, Itálie a Španělsko, ale také Francie, všechny tři velké evropské trhy s obráběcími stroji, zůstávají nadále stabilními motory růstu. Asie by měla v roce 2017 zvýšit svou spotřebu obráběcích strojů o 3,5 %. O 3,9 % by měla podle předpokladů navýšit spotřebu Čína, která překonala přechodné období.  Současně se očekává, že se opět zotaví trhy Asean. Spotřeba v Americe by se měla stabilizovat.  Po poklesu v roce 2016 by měl v roce 2017 opět nastat mírný nárůst spotřeby o 0,5 %.   

V českém hospodářství pokračuje růstový kurz

Český trh práce prožívá díky pozitivnímu vývoji růst a tak stoupá i poptávka českých domácností. Soukromá spotřeba, která je v České republice povzbuzovaná stoupajícími reálnými mzdami a nízkými úroky, přispěje v roce 2017 nejvýrazněji do tvorby hrubého domácího produktu. Investice stouply v minulém roce jen o málo, protože skončilo dotační období EU. S novým dotačním obdobím mají být navýšeny zvláště veřejné investice.  Také důvěra firem zůstává nedotčená.  Výhled do blízké budoucnosti výroby je proto dobrý.      Vytíženost průmyslových kapacit dosahuje více než dlouhodobého průměru.  Podle hodnocení Germany Trade and Invest (GTAI), společnosti, která podává informace německé vládě k mezinárodnímu ekonomickému vývoji, vyžadují průmyslové kapacity modernizaci a přestavbu. 

Oxford Economics očekává v roce 2017 nárůst hrubého domácího produktu o 2,4 %. Průmyslová výroba by měla stoupnout o 3,2 %, investice osmi nejdůležitějších odběratelských branží o 3,5 %.

Nad poměry se angažují výrobci jemné mechaniky, výroba pro letectví, elektrotechnický průmysl, některé oblasti strojírenství a kovovýroba.  To se pozitivně projevuje ve spotřebě obráběcích strojů v České republice, která by měla v roce 2017 stoupnout o 2,3 %.   

EMO Hannover 2017 je významnou informační platformou pro nová řešení ve výrobě a pro rozhodování o investicích, zvláště v prostředí Průmyslu 4.0. Velkou účastí zde budou zastoupeni všichni významní dodavatelé českého průmyslu. Česká republika dováží obráběcí stroje téměř pro celou svou spotřebu.  V roce 2016 dovezla stroje v hodnotě 435 milionů eur. Německo je nejvýznamnějším dodavatelem před Itálií, Švýcarskem, Japonskem a Belgií.  Jeho podíl představuje 47 %. V roce 2016 vyvezlo Německo do České republiky stroje včetně dílů a příslušenství v hodnotě asi 335 milionů eur. To představuje mírný pokles o 2 %. Poptávka se zaměřila především na díly a příslušenství, lisy, obráběcí centra a soustruhy. Bilaterální obchod by se měl vyvíjet v roce 2017 jen velmi zdrženlivě, protože v roce 2016 poklesly objednávky z České republiky o 18 %.  

„Výrobci obráběcích strojů z Německa v České republice pevně zakotvili. Mají zde velmi dobrou pověst, co se týká speciálních řešení pro zvláštní využití v automobilovém průmyslu, u subdodavatelů a ve strojírenství,“ říká Ch. Miller, odborník ze Svazu VDW. „Chtěli bychom proto také povzbudit velké množství středně velkých a menších uživatelů obráběcích strojů z České republiky, aby se přijeli na veletrh EMO Hannover informovat o tom, co nového nabízí svět kovoobrábění, “ říká dále Ch. Miller. 

I pro výrobce z České republiky platí, aby se zaměřovali na mezinárodní trhy. Jejich pozice na světovém trhu ukazuje, že jsou mezinárodně konkurenceschopní. Česká republika patří objemem 577milionů eur v roce 2016 k největším světovým producentům obráběcích strojů a zaujímá třinácté místo. Téměř celou svou produkci vyváží a je na dvanáctém místě mezi mezinárodními vývozci výrobní techniky. Příčinou je také silné propojení mezi německými výrobci a jejich českými dceřinými společnostmi.  Podle světové statistiky VDW se však český vývoz v roce 2016 o 11 % snížil.   Nejvýznamnějšími trhy jsou Německo, Rusko, Čína, Slovensko a Itálie. V roce 2016 však dodávky do Německa navzdory trendu o 8 % stouply.    Vyvezly se především brusky, díly a příslušenství.   

Čeští výrobci by proto měli využít veletrh EMO Hannover 2017 k upevnění své pozice na světovém trhu jako kompetentní partneři a pobídnout tak svůj export. Do konce května se na veletrh EMO Hannover 2017 přihlásilo  z České republiky 32 vystavovatelů. 

EMO Hannover 2017 – Svět obrábění kovů 

Mezinárodní výrobci výrobních technologií představí od 18. do 23. září 2017 na veletrhu EMO Hannover 2017 propojené systémy pro inteligentní výrobu - ´Connecting systems for intelligent production´. Vedoucí světový veletrh kovoobráběcího průmyslu ukáže celé spektrum moderních technologií pro kovoobrábění, které jsou srdcem každé průmyslové výroby.  Budou zde představeny nejnovější stroje a zařízení, technologická řešení s vysokou účinností, podpůrné služby, udržitelnost ve výrobě a mnoho dalšího.  Stěžejní částí veletrhu EMO jsou obráběcí a tvářecí stroje, výrobní systémy, přesné nástroje, automatizovaný tok materiálu, počítačová technika, průmyslová elektronika a příslušenství.  Odborní návštěvníci veletrhu EMO jsou ze všech významných průmyslových branží, jako je průmysl strojírenské výrobní techniky, automobilový průmysl a jeho subdodavatelé, výroba pro letectví a kosmonautiku, jemná mechanika a optika, loďařský průmysl, medicínská technika, výroba nástrojů a forem, lehký průmysl a výroba oceli.   Veletrh EMO Hannover je nejvýznamnějším mezinárodním světovým setkáním výrobní techniky.  Veletrhu EMO Hannover  2013 se zúčastnilo přes 2 130 vystavovatelů a asi 143 000 odborných návštěvníků z více než 100 zemí.  Veletrh EMO je registrovaná značka Evropské asociace výrobců obráběcích a tvářecích strojů CECIMO.   

Texty a fotografie k veletrhu EMO Hannover 2017 jsou k dispozici na internetu na adrese www.emo-hannover.de > Presse. Informace o veletrhu EMO Hannover můžete získat také prostřednictvím sociálních médií.

Výkon pro bezpečnost - samos® PRO COMPACT

Výkonné kontroléry nové generace samos®PRO COMPACT jsou dalším členem portfolia bezpečnostních produktů společnosti Wieland Electric. Se svojí šířkou pouhých 45 mm se tyto kontroléry hodí k...