TMI Facebook TMI Twitter TMI Linkedin TMI Google TMI RSS

Téma měsíce

Společnost Fatra pokračuje v realizaci výstavby nové válcovny. Od listopadové prohlídky staveniště se mnohé změnilo a některé budovy, které byly zatím jen v projekčních plánech, již mají pevné základy...

TOP Produkt

Společnosti Rockwell Automation a McRae Integration společně vyvinuly řešení FactoryTalk Brew pro velké pivovary.

Video

Pátý ročník konference, která tradičně probíhá v Olomouci, se letos poprvé koná v Praze (společně s LABOREXPO 2017). Cílem akce je posílit konkurenceschopnost firem v potravinářském a farmaceutickém...

Katalog

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Štětkova 1638/18
14000 Praha 4
tel. +420739552216

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Události

PROMOTIC Semináře
2018-10-23
Místo: Trnava
ÚDRŽBA 2018
2018-10-24 - 2018-10-25
Místo: Liblice
PROMOTIC Semináře
2018-10-24
Místo: Praha

Kennametal staví na dosavadním úspěchu nástrojů DUO-LOCK a nabízí více velikostí, geometrií a typů stopek

Jestliže jste se zúčastnili veletrhu IMTS 2016 v Chicagu, téměř jistě jste slyšeli, oznámení firmy Kennametal, že uvádí na trh dosud nejpevnější, nejpřesnější a nejefektivnější modulární čelní stopkové frézy. Jmenují se DUO-LOCK™ a společnost Kennametal, sídlící Latrobe v Pensylvánii (USA), slíbila, že nová konstrukce přinese do oboru modulárních obráběcích nástrojů revoluční změnu. Předpověď se ukázala správnou. Firma HAIMER®, tvůrce rozhraní DUO-LOCK, a společnost Kennametal učinily, co se očekávalo, a o rok později tak společnost Kennametal mohla vydat další podobné oznámení: už tak úspěšná řada nástrojů bude brzy podstatně rozšířena.

Krátce z historie

Pro toho, kdo je zatím nepoužívá: DUO-LOCK jsou modulární čelní stopkové frézy s výkonností stejnou, jakou mají monolitické karbidové frézy. Rozhraní DUO-LOCK tvoří proprietární dvoukuželová upínací plocha podobné konstrukce, jakou mají nástroje KM™ nebo KM4X™. Toto rozhraní zaručuje, že radiální házivost nepřesáhne 5 μm a opakovatelnost upnutí v ose Z 10 μm. Protože opakovatelnost při výměně nástroje je do 50 μm, není třeba nastavovat ofset nebo seřizovat nástroj při výměně. Nástroj je také velmi tuhý, s unikátním a proprietárním „inteligentním“ upínacím závitem, který přenese o 25 % více krouticího momentu než jeho nejbližší konkurenti. Výsledkem je, že nástroji DUO-LOCK je možné frézovat drážky plné šířky do hloubky 1xD nebo obrábět materiál bokem frézy s až 50% radiálním přísuvem v celé délce nástroje 1,5xD, a to dokonce i v titanových a podobných vysokopevnostních slitinách.

Thilo Mueller, vedoucí oddělení pro čelní válcové frézy ze slinutých karbidů společnosti Kennametal, říká, že první nabídka nástrojů DUO-LOCK zahrnovala více než 400 položek, a ještě v první polovině letošního roku k ní přibylo množství drobnějších doplňků. Plánované nové rozšíření ovšem nabídku nástrojů více než zdvojnásobí. „Loni byla na veletrhu IMTS prezentována první vlna čelních válcových fréz typu HARVI, která zahrnovala geometrie HARVI I, HARVI II a HARVI III pro průměry od 16 mm do 32 mm,“ říká Mueller. „Nová nabídka vychází z té předchozí, ale doplňuje ji o další velikosti a některé zcela nové typy fréz. Nárůst univerzálnosti fréz DUO-LOCK dává dalším zákazníkům možnost odhalit jejich osvědčenou tuhost a přesnost.“

Raz, dva, tři

Nástroje DUO-LOCK HARVI pokrývají požadavky téměř jakékoliv úlohy, kde se doposud používaly monolitické frézy ze slinutých karbidů:

  • proměnné stoupání šroubovice eliminuje chvění při obrábění i náročných materiálů,
  • asymetrický tvar zubů umožňuje dosáhnout větších hloubek záběru než u běžných stopkových fréz,
  • excentrický profil zubů zvětšuje stabilitu ostří a úměrně tomu prodlužuje životnost nástroje,
  • nástroje mají kuželové jádro, které přináší větší tuhost a umožňuje obrábění i v nejtěžších podmínkách,
  • speciálně navržené axiální a radiální úhly čela snižují tlak nástroje na obrobek,
  • hrubování a frézování načisto je buď možné provádět jedním nástrojem, nebo je možné použít speciální hrubovací a dokončovací nástroje, ovšem upnuté do stejného rozhraní.

V závislosti na geometrii a velikosti frézy jsou nástroje HARVI k dispozici čtyřmi až šesti zuby. Dodávají se v několika materiálových provedeních z mikrozrnného slinutého karbidu s povlakem PVD. Sortiment zahrnuje materiál třídy KCSM15, používaný pro obrábění titanu a dalších vysokoteplotních slitin pro letecký průmysl. Třída KCPM15 je vhodná pro obrábění ocelí, korozivzdorných ocelí a litiny. Dále jsou to nástroje z multipovlakovaného materiálu KC643M pro obrábění široké škály materiálů za mokra. Všechny třídy materiálů mohou být používány pro obrábění materiálů do tvrdosti 52 HRC a skvěle odolávají tvorbě trhlin v místě hloubky řezu, opotřebení ostří a tvorbě výmolů na čele při obrábění obtížných materiálů.

Na vlnách

Takže co bylo přidáno? Za prvé, modulární válcové čelní frézy DUO-LOCK jsou nyní dostupné i v menších velikostech, od 10 mm. Kromě nových geometrií břitu byly nově přidány nástroje pro frézování zkosených a zaoblených hran. Dále bylo představeno několik nových hrubovacích nástrojů s vlnitými zuby (typu corn-cob, protože frézy tvarem připomínají kukuřičný klas). Vlnitý profil způsobuje tvorbu malých třísek, a to usnadňuje odvod třísky při úběru těžko obrobitelných materiálů. Hrubovací frézy s půlkruhovými břity mají stejnou geometrii, ale jsou určené pro výrobu třírozměrných profilů ve slévárenství a podobných úlohách. A nakonec verze určená pro letecký průmysl, která má jedinečnou geometrii, jež snižuje řezné síly při obrábění vysokoteplotních slitin, a zaoblení špičky břitu pro omezení jeho vyštipování.

Pro dokončovací operace vyvinula firma Kennametal frézu s šesti zuby se šroubovicí s úhlem stoupání 45° a s geometrií podobnou HARVI III (představuje doplnění sortimentu pro letecký průmysl), ale se zlepšením výkonu při obrábění běžných i korozivzdorných ocelí. Jiné řady mají vyšší počet zubů, podle průměru 9 až 19, speciální profil zubu ve tvaru W a nerovnoměrné rozmístění zubů po obvodu nástroje, které omezuje rezonanční chvění a zlepšuje kvalitu povrchu při obrábění vysokoteplotních materiálů dokonce i při větších úběrech. A nakonec, firma Kennametal vyvinula válcové čelní frézy MaxiMet™ se dvěmanebo třemi zuby s vysokou řezivostí, které jsou vhodné pro vysoce produktivní hrubování hliníkových slitin, ale přitom i při dokončovacích operacích vytvářejí stěny s pravými úhly a hladkým dnem, a to díky uhlazovací fazetě umístěné poblíž rohu frézy.

Společnost Kennametal rozšiřuje také nabídku držáků nástrojů o o několik dlouhých válcových a kuželových stopek z nástrojové oceli, které lze podle přání zákazníka zkrátit na požadovanou délku. To je doplnění už tak širokého sortimentu dosud používaných stopek HSK, PSC, CAT, DIN a BT-Flange. „Mohu konstatovat, že s naší nabídkou nástrojů HARVI společně s novými nástroji pro hrubování a dokončovací operace a rozšířením sortimentu o frézy MaxiMet jsme dosáhli velmi dobré pozice, která nám umožňuje uspokojovat požadavky našich zákazníků,“ říká Mueller.

Jestliže chcete nové frézy vyzkoušet, dá vám Mueller pár dobrých rad. „Vaše paže nejsou dobrý momentový klíč,“ říká. „Vždycky používejte originální klíč Torque Master, který zaručuje utažení nástroje správným momentem, jehož hodnotu najdete v našem katalogu nebo ve vaší aplikaci NOVO. Také se ujistěte, zda jsou upínací závity před montáží dokonale čisté. Před odesláním je pro zamezení koroze na každou frézu naneseno malé množství oleje. Ten musí být před použitím odstraněn. Obvykle se má za to, že každý upínací mechanismus musí být lehce namazán, ale pro DUO-LOCK to neplatí. Aby správně pracoval, musí být jeho inteligentní závit čistý a suchý, stejně jako upínací plochy výměnné hlavy. Zajistěte to a s výsledkem budete naprosto spokojeni.“

www.kennametal.com

Výkon pro bezpečnost - samos® PRO COMPACT

Výkonné kontroléry nové generace samos®PRO COMPACT jsou dalším členem portfolia bezpečnostních produktů společnosti Wieland Electric. Se svojí šířkou pouhých 45 mm se tyto kontroléry hodí k...