TMI Facebook TMI Twitter TMI Linkedin TMI Google TMI RSS

Téma měsíce

Veletrh AMPER je právem považován za jednu z nejdůležitějších akcí se zaměřením na průmyslovou automatizaci v regionu střední Evropy a proto se zde musí reprezentovat také nejlepší česká SCADA –...

TOP Produkt

Připravili jsme pro Vás přehledný web s ohřevnými prvky společnosti Amarc: www.ohrevneprvky.cz. Naleznete zde kompletní nabídku topných plášťů pro sudy a průmyslové (IBC) kontejnery i podlahové topné...

Video

Pátý ročník konference, která tradičně probíhá v Olomouci, se letos poprvé koná v Praze (společně s LABOREXPO 2017). Cílem akce je posílit konkurenceschopnost firem v potravinářském a farmaceutickém...

Katalog

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Štětkova 1638/18
14000 Praha 4
tel. +420739552216

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Události

SKF Condition Monitoring Days 2018
2018-05-30 - 2018-06-01
Místo: Hotel Devět Skal, Sněžné - Milovy 11
EPLAN Efficiency days
2018-06-05
Místo: L!NDNER Hotel Gallery Central, Metodova 4, Bratislava
EPLAN Efficiency days
2018-06-06
Místo: Hotel Košice, Moldavská cesta 51, Košice

Chemický průmysl v Česku: Tak trochu tajemný kolos, který potřebuje více „sexy“ image

Dovedete si představit, že by mohl existovat život bez chemie? V dnešní době, kdy jsou chemické výrobky nezbytnou součástí každodenní spotřeby, asi jen stěží. Také proto je tuzemský chemický průmysl tradičně jednou z hlavních oblastí celé ekonomiky. Svou produkcí zásobuje nejen české domácnosti, ale také další odvětví. Mezi jeho specifika patří třeba závislost na cenách ropy, propojení s politikou, ale také boj o lepší image u mladé generace.

V případě pozice českého chemického průmyslu se následující definice s menšími obměnami používá už dlouhé desítky let. Z obecného hlediska jde o jednu z nejvýznamnějších sfér hospodářství, a to zejména díky produkci vstupů pro ostatní oblasti průmyslu i zemědělství. Zahrnuje jak tzv. základní chemii, tak zpracování ropy neboli petrochemii, farmaceutiku, gumárenský i plastikářský průmysl.

Výrobní kapacity se tradičně koncentrují do oblastí zdrojů, zejména tedy kolem řeky Labe od Hradce Králové po Ústí nad Labem. Další velká oblast se nachází při toku Moravy od Přerova po Břeclav. Pro zpracování ropy je pak důležitá severočeská lokalita Litvínova a Kralup nad Vltavou. Největší podíl na celkových tržbách má přitom výroba základních chemických látek jako třeba kyseliny sírové či amoniaku a pak také léčiv.

Pro novodobý vývoj odvětví byla zásadní ekonomická transformace Československa po roce 1989, kterou kromě samotných privatizačních těžkostí provázelo ještě jedno specifikum ovlivňující povědomí o „chemii“ zřejmě dodnes. Nově se formující společnost přirozeně příliš nefandila průmyslu, který byl výkladní skříní socialismu a v očích nastupující generace zákonitě nesl břímě nevábné minulosti.

K větší oblíbenosti, či chcete-li lepší image celého odvětví, příliš nepomohly ani další nové fenomény. Mezi ně patří bezesporu sílící vlna ekologického aktivismu a environmentalismu a pak také řada kauz majících kořeny v časech privatizace, které ukazují na úzké propojení chemického byznysu s politikou a které dosud zanechávají své stopy.

Ožehavé téma: odvětví mají pod palcem velcí hráči

Zjednodušeně řečeno, kolos zvaný chemický průmysl se na základě privatizace rozdělil mezi dva hlavní velké hráče, dominantní vlastníky jednotlivých podniků, kterými jsou tuzemský koncern Agrofert současného ministra financí Andreje Babiše a polský PKN Orlen, který největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Samozřejmě, že vzhledem k lákavosti investic se zahraniční kapitál dostal i do řady dalších chemiček. Příkladem budiž třeba bývalé ostravské závody MCHZ, které vlastní maďarská společnost spadající pod čínskou skupinu.

Význam chemie dobře ilustrují právě hospodářské výsledky Agrofertu, který letos na jaře hlásil, že jeho zisky meziročně (tedy v letech 2014–2015) stouply o 40 %. „Hlavním důvodem tohoto nárůstu je zlepšení hospodaření společností chemického segmentu,“ konstatoval v médiích mluvčí společnosti Karel Hanzelka. Ovšem s tím, že významnou měrou se na tom podílely zahraniční podniky (německý SKW Piesteritz a slovenské Duslo).

Trend „silné chemie“ však má pokračovat. Babišův Agrofert dobře ví, na jakých základech stojí, a tak chce i dále uvolňovat až miliardové investice do rozvoje chemického průmyslu, o kterém se u nás nemluví ani zdaleka tolik jako třeba o automobilkách. Svoji pozici „dvojky“ v tak trochu tajemném odvětví si Agrofert může udržet mimo jiné i díky říjnové koupi zlínského Centroprojektu – projekčně zaměřené firmy, která by se měla zabývat modernizací chemiček v holdingu.

Jenže nic není pouze růžové. Pokud se dělají jednomu z nejmocnějších mužů českého byznysu a politiky vrásky na čele, pak je to kvůli dvěma tématům.

Prvním je střet politicko-obchodních zájmů, který se paradoxně týká i „jeho“ ministra životního prostředí Richarda Brabce, který se této funkce ujal po předchozím působení ve Svazu chemického průmyslu. Druhým problémem je pak přetrvávající spor s konkurenční „jedničkou“ PKN Orlen, se kterým se Agrofert přes deset let soudí o 20 miliard korun jako odškodné za údajné nedodržení dohod během privatizace Unipetrolu, klíčového podniku české rafinérské výroby.

Výkon pro bezpečnost - samos® PRO COMPACT

Výkonné kontroléry nové generace samos®PRO COMPACT jsou dalším členem portfolia bezpečnostních produktů společnosti Wieland Electric. Se svojí šířkou pouhých 45 mm se tyto kontroléry hodí k...