TMI Facebook TMI Twitter TMI Linkedin TMI Google TMI RSS

Téma měsíce

Společnost Fatra pokračuje v realizaci výstavby nové válcovny. Od listopadové prohlídky staveniště se mnohé změnilo a některé budovy, které byly zatím jen v projekčních plánech, již mají pevné základy...

TOP Produkt

Společnosti Rockwell Automation a McRae Integration společně vyvinuly řešení FactoryTalk Brew pro velké pivovary.

Video

Pátý ročník konference, která tradičně probíhá v Olomouci, se letos poprvé koná v Praze (společně s LABOREXPO 2017). Cílem akce je posílit konkurenceschopnost firem v potravinářském a farmaceutickém...

Katalog

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

ABB s.r.o.
ABB s.r.o.
Vyskočilova 1561/4a
14000 Praha 4
tel. +420739552216

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Události

Údržba 2019
2019-10-23 - 2019-10-24
Místo: Konferenční centrum AV ČR, zámek Liblice
Konference kvality 2019
2019-10-31
Místo: Grandior Hotel Prague
SCADA SECURITY 2019
2019-11-04 - 2019-11-05
Místo: Hotel DAP, Praha

Český výrobce svítidel Modus vloni utržil miliardu korun. Navzdory levné konkurenci z Číny

Firma Modus, největší tuzemský výrobce LED svítidel, dosáhla v roce 2018 na tržby těsně převyšující miliardu korun. Proexportně orientovaná společnost, která vyvíjí a vyrábí svítidla v České Lípě už pětadvacet let, zopakovala úspěšný hospodářský výsledek z předchozího roku, přestože v poslední době čelí silné konkurenci v podobě levných dovozových svítidel z Číny. 

V loňském roce firma dosáhla obratu ve výši 1,02 miliardy korun. Hranici jedné miliardy se jí podařilo překonat stejně jako v roce 2017, což považuje jednatel společnosti Lubomír Kalina i vzhledem k silné konkurenci za úspěch. 

„V posledních několika letech se do Evropy dostává obrovské množství levných svítidel z Asie. Abychom obstáli v této konkurenci, pravidelně investujeme do speciálního vývojového oddělení, které dokáže připravit svítidla na míru pro konkrétní projekty. V tom je naše velká výhoda, umíme zákazníkům a architektům vyrobit vše dle jejich potřeb,“ popisuje Kalina. 

Nejdůležitější exportní zemí je Německo 

Modus prodává třicet procent svých výrobků v Česku, sedmdesát procent míří na exportní trhy, zejména do sousedního Německa. „Máme zde založenou vlastní značku určenou pro tamní trh,“ vysvětluje Kalina. Výkon německé ekonomiky bedlivě sleduje. „Na její případný pokles jsme připraveni, máme úzkou spolupráci s naším distributorem, kterému pomáháme technicky školit jeho zákazníky.“ Mezi další významné exportní země patří Finsko, Holandsko, Rakousko a Slovensko. 

Čeští světlaři za sebou mají úspěšné projekty i mimo hranice Evropy, leckdy z poměrně exotických zemí jako Kuvajt, Afghánistán či Nový Zéland. „Aktuálně jsme například získali objednávku na spolupráci s katarskou společností, s čímž nám pomáhá i obchodní oddělení českého velvyslanectví v Kuvajtu.“ 

Investice do vývoje v řádech desítek milionů 

Modus je podle Kaliny výjimečným výrobcem i mezi evropskými světlaři. „Jsme vlastníky ojedinělé technologie na výrobu světelné části LED panelů. Naprostá většina firem tyto panely nakupuje v Číně. I nám by se to finančně vyplatilo. Ale chceme si pokud možno vše vyrábět sami, dohlížet na kvalitu. Nyní začínáme vyvíjet také vlastní elektroniku do svítidel, takže se dostáváme do fáze, kdy bude skutečně celé svítidlo vyrobeno námi. Jde o významný krok v naší společnosti,“ říká Kalina.

V letošním roce firma investuje také do nové výrobní haly na zpracování hliníku, což jí umožní rozšířit sortiment produktů o nová designová svítidla. Celkem firma v posledních pěti letech investovala do modernizace výroby 162 milionů korun.

Společnost také pravidelně investuje finanční prostředky do vývoje chytrých svítidel ovládaných bezdrátově i světel se zabudovanými sensory, které v kancelářích optimálně upravují světelnou pohodu a šetří energii. 

Čtvrtstoletí tradice českých svítidel 

Modus vyrábí svítidla už od roku 1994, v posledních sedmi letech se specializuje zejména na výrobu LED svítidel, především pro kanceláře a průmyslové prostory, ale také pro veřejná osvětlení. Ve svém závodě v České Lípě vyrobí každý týden 25 tisíc kusů svítidel, což ho řadí mezi významné evropské výrobce a největšího producenta osvětlovací techniky v České republice. 

Sedmdesát procent výrobků společnosti míří do zahraničí, což z Modusu činí také významného exportéra v tomto průmyslovém odvětví. S čtyři sta padesáti zaměstnanci je zároveň důležitým zaměstnavatelem v regionu. 

Kromě výrobního závodu v České Lípě společnost působí také v Jinočanech, kde se nachází obchodní centrála a laboratoře na testování nových produktů. V třetí pobočce v Třebíči je pak ekonomické a obchodní oddělení. 

Výkon pro bezpečnost - samos® PRO COMPACT

Výkonné kontroléry nové generace samos®PRO COMPACT jsou dalším členem portfolia bezpečnostních produktů společnosti Wieland Electric. Se svojí šířkou pouhých 45 mm se tyto kontroléry hodí k...